Tenis

(Zadnja posodobitev: 02.7.2021)

1. Zmagovalec dvoboja
Če igralec po koncu prvega niza dvoboj preda ali je diskvalificiran, se kot zmagovalec upošteva igralec, ki napreduje v naslednji krog oz. ga sodnik razglasi za zmagovalca. Če 1. niz ni zaključen, so vse stave na dvoboj neveljavne.
Če se dvoboj ne zaključi po naravni poti, so vse vrste stav (razen stav na dvoboj), ki niso brezpogojno odločene, neveljavne.
V primeru spremembe igralne površine, prizorišča ali spremembe iz notranjega igrišča na zunanje in obratno, so vse stave veljavne.
Pri teh stavah velja, da je zmagovalec zmeraj igralec, ki ga za zmagovalca razglasi sodnik dvoboja in uradno napreduje v naslednji krog ali ki je razglašen za zmagovalca turnirja. Enako velja za obračune "dvojic".

2. Stave na niz
Zaključeno mora biti celotno število nizov, ki so potrebni za osvojitev dvoboja. Če je igralec razglašen za zmagovalca, preden je odigrano celotno število nizov, so vse stave na pravilni izid niza za ta dvoboj neveljavne.

3. Zmagovalec aktualnega niza (live)
Če igralec preda dvoboj, ko niz še poteka in še ni zaključen, se niz vrednoti kot nezaključen in vložki se povrnejo.

• Branilec zmaga na izenačeno
Če se dvoboj iz kakršnega koli razloga dokonča po prekinitvi, se v stavne namene upošteva kot zaključen.
Če se dvoboj zaključi tako, da sodnik dodeli kazensko točko, se igra vrednoti kot zaključena. Če se dvoboj zaključi tako, da sodnik dodeli kazensko igro, se igra vrednoti kot neveljavna in vložek se povrne.
Če igralec dvoboj preda med igro in preden je ta zaključena, se zadevna igra vrednoti kot nedokončana in vsi vložki se povrnejo.
Stave na igre, pri katerih se odigra podaljšana igra, se vrednotijo kot neveljavne.

5. Skupno število iger
Stave na skupno število iger pri dvoboju - npr. več/manj kot 21,5.
V primeru predaje so stave neveljavne, razen če je ob predaji izid skupnega števila iger že določen. Primer: če se dvoboj opusti pri izidu 6:4 4:4, se stave "več/manj kot 19,5 iger" ustrezno poravnajo kot dobljene oz. izgubljene, saj bi za dokončanje dvoboja bilo potrebnih vsaj 20 iger. Podaljšana igra prvakov pri stavah na skupno število iger šteje kot 1 igra.

6. Stave handicap na igro
Te stave temeljijo na številu iger, ki jih igralec osvoji v določenem dvoboju. Primer: če ima igralec handicap +2,5 na igro in dvoboj izgubi s 7:6 7:6, se pri stavi handicap vrednoti kot zmagovalec.
V primeru predaje se za stave handicap uporabi enak princip kot pri stavah na skupno število iger v nizu. Primer: igralec dvoboj preda pri izidu 6:4 4:6 in 4:4; stave s handicapom +/- 2,5 na igro se poravnajo kot dobljene/izgubljene, saj nobeden od igralcev ne more zmagati za več kot 2 igri. Stave s handicapom +/- 1,5 na igro so neveljavne, saj izida ni mogoče določiti. Podaljšana igra prvakov pri stavah handicap na igro šteje kot 1 igra.

7. Stave handicap na niz
Stava temelji na številu nizov, ki jih vsak od igralcev osvoji v dvoboju. Če ima torej igralec handicap na niz +1,5 in dvoboj izgubi z izidom 6:4 4:6 7:6, se vrednoti kot zmagovalec.
V primeru ponovne poravnave stave ali diskvalifikacije so stave neveljavne, razen če je izid že določen.
Podaljšana igra prvakov pri stavah handicap na niz šteje kot 1 igra.

8. Predaje
V primeru predaje (razen stave na zmagovalca dvoboja) se poravnajo vse vrste stav na dvoboje, ki jih na naraven način ni mogoče odigrati do konca, ne da bi to brezpogojno vplivalo na izid stave.
Vse stave, ki so poravnane ali odločene (na primer, če je izid že določen), ko igralec dvoboj preda, so veljavne in se ustrezno poravnajo (vklj. s stavami s funkcijo Cash Out). Vse stave, ki v trenutku predaje igralca niso odločene, so neveljavne.
Pri diskvalifikacijah veljajo enaka pravila za poravnavo stave kot pri predajah.

9. Niz/igra/podaljšana igra (tie-break)
Niz/igra/podaljšana igra (tie-break) velja za odigranega/odigrano takoj, ko je odigrana prva žoga, izid niza/igre/podaljšane igre pa je določen šele, ko se niz/igra/podaljšana igra konča. Če je pred predajo/diskvalifikacijo igralca odigrana ena točka podaljšane igre, se stava "Ali bo v dvoboju podaljšana igra?" poravna kot "Da".

10. Podaljšana igra
V stavne namene podaljšana igra šteje kot ena igra. Niz, ki se konča s 7:6, zajema 13 iger in ne 12 iger + podaljšano igro.
Če o zmagovalcu dvoboja odloča "podaljšana igra dvoboja" in ne finalni niz, podaljšana igra dvoboja za stavne namene šteje kot niz.
Če je pri teniških dvobojih, ki imajo namesto finalnega niza podaljšano igro dvoboja, naslednja igra podaljšana igra dvoboja, se kot neveljavne poravnajo naslednje vrste stav:
·         Naslednja igra - zmagovalec
·         Naslednja igra - stava na točen izid
·         Naslednja igra - točke
·         Naslednja igra, ki bo odigrana do izenačenja
Če je naslednja igra običajna igra (npr. ni podaljšana igra dvoboja), se stave poravnajo kot običajno.

11. Osvoji/izgubi 1. niz in osvoji dvoboj
Če eden od igralcev odstopi, preden je zaključen prvi niz, so stave neveljavne. Če je prvi niz zaključen, se za del stave, ki se nanaša na dvoboj, upošteva igralec, ki je osvojil dvoboj, in stave se ustrezno poravnajo.

12. Prekinjeni dvoboji
Če je dvoboj prekinjen ali preložen, stave v okviru turnirja ostanejo veljavne, dokler dvoboj ni zaključen. Če je dvoboj prekinjen ali preložen čez noč, se stave ne razveljavijo.

13. Nadaljevanje dvobojev (po prekinitvi)
V primeru prekinitve se lahko ponudi nadaljevanje dvoboja, vključno z rezultatom ob prekinitvi. Za stavne namene se nadaljevanje upošteva kot nov dvoboj. Če se dvoboj prekine in ne nadaljuje, so vse stave na nadaljevanje dvoboja (vklj. z rezultatom ob prekinitvi) neveljavne.

14. Kdo bo osvojil/odigral več iger v X. krogu
Zmagovalec stave je igralec, ki v primerjavi z drugim igralcem v istem krogu turnirja osvoji/odigra več iger. Pri tem ni pomembno, če eden od teh igralcev zmaga ali izgubi. Za namene te stave se upoštevajo le igre, ki jih posamezen igralec osvoji/odigra (podaljšana igra se upošteva kot igra).

15. Ekipna tekmovanja (Davisov pokal, Pokal Fed, Hopmanov pokal, Pokal Laver)
Vse stave na zmagovalca ekipnega tekmovanja so veljavne takoj, ko je odigrana prva žoga prvega dvoboja. Če ena od ekip odstopi, je zmagovalka stave ekipa, ki jo za zmagovalko uradno razglasi ustrezen organ.
Če ekipa odstopi, preden je odigrana prva žoga prvega dvoboja na ekipnem tekmovanju, so vse stave neveljavne.

16. Skupni zmagovalec/stave na četrtfinale/stave na polfinale
Če se tekmovalec/-ka ne udeleži tekmovanja, so stave nanj/njega neveljavne. Če po začetku tekmovanja dvoboj preda ali je diskvalificiran/-a, so vse stave veljavne in se poravnajo kot izgubljene.